Recёtё pёr bajram, Kadaif me fill…

spot_imgspot_img

Pёrbёrёsit:

 • 500gr Kadaif
 • 100gr Gjalp
 • 700gr Sheqer
 • 700ml Uje

Pёrbёrёsit pёr kremin:

 • 4 Vezё
 • 100gr Sheqer
 • 750ml Qumesht
 • 200gr Gjalp
 • 40gr Nisheste
 • 30gr Miell gruri
 • 20gr Sheqer vanilje
 • 200gr Miell kokosi

Përgatitja:

Sё pari e shtriejm kadaifin nё tepsi , e lyejm me gjalp tё shkrir dhe e pjekim nё temperature 170◦C derisa tё fiton ngjyrёn e arit.

Pasi kadaifi tё jetё pjekur dhe ftohur tёrsisht ai shtojmё sherbetin e nxetё e mbulojmё me njv tepsi derisa sat a pёrthith gjithё sherbetin.

Kremi:

Tundim tё verdhat e vezёz me sheqer vanilje, ia shtojmё miellin, nishestёn dhe kёtё mas e bashkojm me qumshtin e vёluar duke e pёrzier mirё e mirё. Kremin e pregaditur e lёm me njё anё derisa tё ftohet.

Pasi kremi tё jetё ftohur ia shtojmё gjalpёn e zbutur ( por jo tё shkrir ) dhe kokosin , I tundim mirё me mikser.

Nё fund tё bardhat e vezёz tё cilat I rahim mirё me sheqer derisa sa tё fitojm njё krem tё dendur I bashkojm gradualisht me kremin .

Gjysmёn e kadaifit e shtriejm nё njё enё ( ose tepsi) , e lyejm me tёrё kremin dhe nё fund e mbulojmё me gjysmёn tjetёr tё kadaifit.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu