Recetë për tortë trekëndore

spot_imgspot_img

Për tortën:

 • 4 vezë
 • 1.5 gota sheqer pluhur
 • 1 gotë çaji qumësht
 • 1 gotë vaji
 • 2 gota ujë
 • 1 pako vanilje
 • 1 pako pluhur pjekje

Për salcën:

 • 2 gota qumësht
 • 1 gotë sheqer pluhur
 • 2 lugë supe kakao

Për sipër:

 • 1 gotë kokos

Pergatitja:

Shtoni vezët dhe sheqerin në një enë të madh dhe rrihni me mikser derisa sheqeri të shkrihet.

Shtoni qumësht dhe vaj dhe përzieni për 1 minutë më shumë.

Shtoni sode buke, vanilinë dhe miell, përzieni derisa mielli të tretet.

Lyejeni mirë një tepsi  drejtkëndëshe të yndyrshme dhe derdhni përzierjen e tortës që keni përgatitur në të. Piqeni në furrën e parangrohur me 185 gradë për rreth 20 minuta nën kontroll.

Vendosni përbërësit e nevojshëm për salcën në një tigan të vogël dhe përzieni derisa të vlojë. Pas zierjes,  lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.

Pasi ta keni marrë tortën nga furra, prisni që të ftohet plotësisht dhe ndajeni në 4 katror  dhe më pas ndajeni çdo katror nga këndi në qoshe me 2 trekëndësha.

Zhytni skajet e secilit trekëndësh në salcë çokollate.

Pas salcës së çokollatës, shtoni kokosin në një pjatë.

Shijojeni me të dashurit tuaj.

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me keksa
Artikulli tjetërËmbëlsirë me kanellë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu