Revani e lehtë

spot_imgspot_img

Përbërësit për kekun:

 • 3 vezë
 • 1 filxhan kos
 • 1 gotë vaji
 • 2 pako vanilje
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1 lugë gjelle limon
 • Pak lëvore portokalli
 • 1.5 gotë sheqer
 • 2 gota miell

Për sherbetin:

 • 2.5 gota ujë
 • 2.5 gota sheqer
 • 6-7 pika lëng limoni

Përgatitja:

Për sherbetin; Ziejeni ujin dhe sheqerin në një tigan derisa sheqeri të shpërndahet. Pastaj shtoni disa pika lëng limoni. Merrni atë nga shporeti dhe lëreni të ftohet.

Thyejeni vezët në temperaturën e dhomës në një enë dhe rrahini duke shtuar sheqer.

Pastaj shtoni të gjithë përbërësit përveç miellit dhe rrihni mirë. Shtoni miellin pak nga pak.

Masen e pregaditurë derdheni në tepsi, të piqet 25 deri 30 minuta.

Pastaj derdhni sherbetin e ftohur në temperaturën e dhomës. Prisni kekun dhe mos e sherbeni derisa sherbeti të tërhiqet.

Lëreni 1 orë të pushoj pastaj e sherbeni. Ju bëftë mirë,


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte reforma
Artikulli tjetërTorte me vanillë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu