Revani me griz

spot_imgspot_img

Perbersit:

1 filgjan sheqer (filgjani 250ml)
1 filgjan miell
1 filgjan kokos
1 filgjan vaj
1 filgjan qumësht ose kos
1 filgjan grizë
1 pluhur për pjekje
1 sheqer vanilje
3 vezë
SHERBETI:
2 filgjan sheqer
1 filgjan ujë
2 luge lëng limoni ose portokalli.

Pergatitja:

Perzijme vezet me sheqerin dhe me pas shtojme perbersit tjere

Masen e qesim ne kallep te lyer dhe permillur dhe pjekim ne 200 grade per 30 minuta

Ne nderkohe ziejme sherbetin me ujin dhe sheqerin,dhe posa te vloje shtojme dhe lengun e limonit

Pastaj qesim sherbetin e ngrohte ne embelsiren e vaket dhe leme te ftohet mire

Presim ne katrorka duke dekoruar me kokos dhe nga nje fete limoni ose portokalli.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek i lëngshëm
Artikulli tjetërGurabije portokalli

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu