Revani me kokos

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për përzierjen e brumit:

 • 1 vezë
 • 150 g sheqer
 • 0.5 gota qumështi
 • 1/4 vaj filxhan
 • 1 lugë e plotë reçel kajsi
 • 1 lugë të plotë kakao
 • 150 g miell
 • 0.5 pluhur pjekje
 • 1 lugë çaji gjalpë, ose margarina për të lyer tepsin

Për fillin:

 • 10 lugë të plota sheqer
 • 4 lugë ujë
 • 25 g gjalpë, ose margarinë
 • 100 g çokollatë e errët
 • 100 g miell kokosi
 • Për spërkatje:
 • 1-2 lugë miell kokosi

Përgatitja:

 

Menjëherë në fillim të përgatitjes për tortën, ndizni furrën në 200 gradë për t’u ngrohur. Për të përgatitur brumin, së pari rrihni vezët me sheqerin . Pastaj shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, pastaj përzieni dhe bëni një përzierje me mikser. Duhet të merret një përzierje e imët, e qetë, homogjene.

Merrni një tepsi lyeni me gjalpë ose margarinë. Pastaj derdhni përzierjen e përgatitur të brumit dhe përhapeni në mënyrë të barabartë me një lugë. Vendoseni të piqen në 200 gradë për rreth 15-20 minuta.

Ndërkohë përgatisni mbushjen. Vendosni sheqerin në një tas të vogël, derdhni ujë mbi të dhe vendoseni në një nxehtësi të ulët për tu ngrohur. Sapo sheqeri fillon të shkrihet, mund të shtohen çokollata e grimcuar dhe margarina. përzieni mbushjen gjatë gjithë kohës dhe prisni që çokollata dhe margarina të shkrihen.

Pas kësaj, përzieni mbushjen dhe gatuajeni edhe 1-2 minuta të tjera. Më pas hiqeni nga nxehtësia, më pas shtoni kokosin dhe trazojeni.

Kur torta është pjekur tashmë, hiqeni nga furra dhe derdhni menjëherë mbushjen e nxehtë mbi tortën e nxehtë. Lyeni gjithë sipërfaqen e tortës dhe spërkatni me pak miell kokosi.

Lëreni tortën të ftohet, pastaj preni

Ju bëft mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu