Revani me kos

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 kokrra vezë,
 • 3 gota miell,
 • 2 gota sheqer,
 • 1 vanilje,
 • 1 fryrës ëmbëlsirash,
 • lëkurë limoni,
 • 100 gr gjalpë,
 • 1 gotë kos,
 • 1 gotë vaj.

Për sherbetin:

 • 3 gota sheqer,
 • 2 gata ujë,
 • lëkur limoni për aromë.

Pergatitja:

Rrahim të gjithë përbërësit me mikser, e hedhim masën në tepsi, e fusim të piqet në furrë 180 ° për 40 minuta, ndërkohë bëjmë gati shërbetin.

Hedhim sheqerin, ujin, lëvoren e limonit. Në momentin që fillon të zihet e lëmë 5 minuta, hedhim 1 lugë lëng limoni e lëmë të ftohet pak dhe ia hedhim revanise. Kujdes revania duhet të jetë e ftohtë, shërbeti i ngrohtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu