Revani me sherbet qumeshti

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 10 vezë
  • 10 luge sheqer
  • 6 luge grizë
  • 4 luge miell

Për Shërbetin:

  • qumësht
  • 10 luge sheqer
  • 1 sheqer vanilje.

Pergatitja:
Ndajme te verdhat e vezes nga te bardhat

Te bardhat i perzijme mire me mixer derisa te behet shkume e forte

Pastaj shtojme sheqerin duke perzier vazhdimisht

Ngadalsojme shpejtesin e emixerit,shtojem te verdhat nje nga nje duke perzier

Perzijme miellin dhe grizen dhe shtojme tek masa me vezet

Perzijm e me tel dore qe mos te mbeten kokerrza nga mielli

Enen e thelle(tengjere) me diameter 30 cm e lyejm me vaj dhe permillim

Qesim masen ne te dhe fusim ne furre te parangrohur 200 grade per 10 minuta pastaj ulim temp ne 175 grade edhe per 20 min.

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGurabija të rrumbullakëta
Artikulli tjetërTortë Greke

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu