Revani me sherbet

spot_imgspot_img

Përbërësit për sherbet:

 • 3 gota sheqer,
 • 3 gota ujë,
 • 1 copë limon,

Për torte:

 • 3 vezë,
 • 1 gotë çaji sheqer,
 • 1 gotë qumësht,
 • 1 gotë vaj vegjetal,
 • 1 gotë grizë,
 • 1 gotë miell,
 • 1 vanilje,
 • 1 Pluhur pjekje.

Hapat:

Fillimisht e përgatisni sherbetin, ujin, sheqerin, limonin e vendosni në një tenxhere dhe e vëni në zjarrë për vluarje.

Sherbetin e lëni të ftohet ndërsa në anën tjetër filloni ti rrahni vezët së bashku me sheqer.

Pastaj ia shtoni qumështin, vajin vegjetal, miellin, grizin, pluhur pjekjën, vaniljën dhe e përzieni derisa të përfitoni një masë homogjene.

Glazurën e përgatitur e vendosim tek ena e pjekjës dhe e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 30 minuta.

Pas pjekjës e lëni rreth 10 minuta të ftohet, pasi ti kallon ngrohtësia e parë ia derdhni sherbetin dhe e vëni në frigorifer për pritje rreth 1 orë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek me qokollat
Artikulli tjetërTorte me kafe dhe çokollatë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu