Rolatë me mollë

spot_imgspot_img

Perbersit:
6-7 molla te grira ne rende
1 gote sheqer
1 gote ujë
2 luge te vogla kanellë
te grira arra
PËRBËRSIT PËR BRUMIN:
3 vezë
1 gote sheqer
1 gote qumësht
½ gote vaj
2 gota miell
1 pluhur për pjekje
1 sheqer vanilje.

Pergatitja:
Mollet e grira i qesim ne nje ene,shtojme sheqerin,kanellen dhe ujin
Ziejme duke perzier derisa lengu te shterroje
Masen me mollet e ziera e qesim ne nje kallep te mbuluar me leter per pjekje
Pasta perzijme perbersit per brumin dhe pasi te fitojme nje mase homogjene e qesim siper molleve mbi letren per pjekje
Pjekim ne 180 grade derisa te merr ngjyre te kuqrremt
Pas pjekjes.mbulojme me leter per pjekje tjeter,dhe rrotullojme ne nje tabak tjeter
Tanim largojme letren ne te cilen eshte pjekur,dhe me ndihmen e letres se perfundme tanim e mbeshtjellim ne role
Rolet i sheqerosim me sheqer pluhur.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte e Qipros
Artikulli tjetërKek me Boronica

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu