Role e papjekur

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 300 gr biskota,
  • 100 gr sheqer,
  • 1,5 decilitёr kafe,
  • 150 gr gjalpë,
  • 150 gr sheqer pluhur,
  • 1 qese sheqer vanilje,
  • 1 te verdha te vezes.

Hapat

Biskotat dhe sheqer pluhuri gatuhen me kafe nё njё brumё tё butё, ndahet brumi nё dy pjesё dhe vendoset nё letёr tё lyer.

Çdo pjesё e brumit zhvillohet nё kore me njё trashёsi prej gjysmё centimetri, dy koret lyhen me mbushjёn dhe bёhen role.

Roleja e pёrgatitur lihet nё frigorifer pёr tu shtrёnguar, para se tё shёrbehet pritet nё rrota.

Pёr mbushjёn, pёrzihet me mikser gjalpi dhe sheqer pluhur, shtohet sheqeri I vaniljёs dhe tё verdhat e vezёve.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBakllava me fill
Artikulli tjetërTorte Mozaiku

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu