Role me kakao

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 63 gr miell
 • 30 gr kakao
 • 4 gr pluhur pjekurinash
 • 4 vezë
 • 2 gr kripë
 • 28 ml vaj
 • 135 gr sheqer

Për kremin:

 • 200 gr djath Philadelphia
 • 200 gr ajkë e ëmbël
 • 50 gr sirup mente
 • 20 gr perforcues per pana San Apart
 • 100 gr sheqer pluhur

Përgatitja:

Vezët e sheqerin i rrahim me mikser mirë derisa të dyfishihohet në masë.

Pastaj shtojmë të gjithë përbërësit e tjerë. Brumi i përgatitur zbrazet në tepsinë e lyer me vaj dhe të shtruar me letër për pjekje.

Peta piqet në furrën e parangrohur në 180 gradë për 12 minuta.

Pastaj mbështillet në formë roleje dhe lihet të ftohet tërësisht.

Për kremin:

Ajkën për ëmbëlsira e rrahim për 3 minuta me mikser, pastaj ia shtojmë përforcuesin, sirupin e mentës, djathin Philadelphia dhe sheqerin pluhur.

Me kremin e përgatitur lyejmë rolenë e ftohur dhe e mbështjellim sërish.

Para konsumimit, roleja duhet ftohur për të paktën 3-4 orë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTort me cokollatë
Artikulli tjetërTortë me lajthi e çokollatë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu