Role me reçel

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për brumin:

 • 2 copë vezë
 • 250 g sheqer
 • 250 g miell
 • 1 sheqer vanilje
 • 1 lugë çaji sode buke
 • dl qumësht
 • 100 g gjalpë
 • 40 g kakao
 • një lëvore limoni

Për mbushjen e roles:

 • lëng portokalli ose limoni
 • 5-6 lugë reçel kajsi

Për të dekoruar:

 • Krem të bardhë ​​ ose 2 dl salcë kosi të ëmbël
 • çokollatë të grirë

Përgatitja:

Së pari, menjëherë në fillim të përgatitjes, ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Pastaj vendosni vezët dhe sheqerin në një tas dhe bëni një petë. Pastaj shtoni të gjithë përbërësit e tjerë për brumin në tas, dhe përzieni gjithçka për të marrë një përzierje homogjene.

Merrni një tepsi të gjatë, ose përgatisni dy kallëpe më të vogla, më pas përhapeni me gjalpë dhe spërkateni me pak miell. Më pas hidhni brumin në tepsi dhe piqeni në 200 gradë për rreth 25-30 minuta.

Pastaj nxirrni torten nga furra dhe kthejeni mbi një tepsi më të madhe dhe lëreni të ftohet. Pas kësaj, prerë tortën në gjysmë dhe spërkatni të dy gjysmat e kores me lëng portokalli, dhe më pas mbështilleni me  reçel.

Tani bashkoni të dy gjysmat e petave, pastaj spërkatni lëvore me pak lëng portokalli në krye.

Lyeni rolen me krem ​​,  dekoroj me thërrime çokollate, copa portokalli, ose sipas dëshirës. Pritini rrotullën në feta rreth 2 cm të trasha dhe shërbejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë me Oriz
Artikulli tjetërSallata Cezar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu