Role me spinaq dhe me pete te gatshme

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 kg spinaq,
1 pako petë te gatshme,
2 vezë,
200gr djathë,
1 e verdhë e vezes,
100gr sallam,
vaj,
krepe dhe piper i zi.

Përgatitja:
E kaurdisim spinaqin ne uje te vluar , pastaj e veme ne kullose dhe e shperlajme me uje te ftohte.
Spinaqin e kulluar e presim ne cope te imeta dhe e veme ne ene te thelle .Ne ene e shtojme sallamin e prere ne kube dhe djathin e therrmuar.Ne ene i thyejme dy vezet, hedhim kripe dhe piper te zi .Perziejme me luge , derisa te fitojme nje mase homogjene.
Ne tavolinen e punes hedhim miell dhe siper e veme peten e pare . Edhe siper petes hedhim miell. E perhapim peten . Siper petes , me luge veme nga masa me spinaq . Peten e mbeshtjellim per te mos u derdhur brendia. Ne te njejten menyre e pregatisim edhe rolen e dyte .
Ne tave hedhim vaj dhe i veme rolete.Ne enen me te verdhen e vezes hedhim vaj dhe e rrahim me pirun. Me furqe kuzhine i lyejme rolete me vezen e rrahur. Taven e veme ne furre . Pjekim 30 minuta ne temperature prej 200 grade.
Rolete e pjekura i presim ne cope. Copet e rolese i veme ne pjaten per servirje . Rolene me spinaq e zbukurojme me dy feta kaqkavalli apo me diqka tjeter sipas shijes tuaj . Serviret ne temperature 12 deri 12 grade.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKollpite ne Menyre Kumanovare
Artikulli tjetërByrek me Kungull

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu