Rolladë e Lehtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
100gr çokollatë për zierje, 80gr margarinë, 4 vezë, 120gr sheqer, 160gr miell, 150ml qumësht, 1 pluhur për pjekje, Pak kripë.

Për kremin:
300ml qumësht, 70gr sheqer, 50gr nisheste, 60gr kokos, 100gr margarinë, çokollatë për dekor, kokos për dekor.

Përgatitja:
Separi shkrijme mbi avull cokollaten me qumeshtin dhe margarinen dhe lihen te ftohen.

Ne nderkoeh ngrohim furren ne 180 grade.

Perziejme te bardhat e vezes me pak krip derisa te behet nje shkume e forte dhe pastaj shtohen te verdhat nje nga nje.

Perziejme miellin me pluhurin per pjekje.

Perziejme shkumen ng ate te bardhat e vezeve me tretesieren me cokollaten dhe margarine e shkrire dhe te vaket. Ne kete mase shtojme edhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

Perziejme krejt masen me shpjetesine me te ulet te mixerit.

Masen e qesim ne kallep te lyer dhe te mbuluar me leter per pjekj me madhesi 30×40 dhe piqet per 25 minuta.

Pas pjekjes rolada mbeshtillet ne forme roleje me ndihmen e nje lecke kuzhine te lagur dhe lihet deria te pergadisim kremin.

Per kremin perziejme sheqerin,nishesten dhe qumeshtin dhe veme te ziej. Perziejme vazhdimsiht derisa kremi te trashet mjaftueshem.

Largojme kremmin nga zjarri dhe shtojme margarine dhe kokosin duke perzier vazhdimisht derisa margarina te shkrihet. Kremin e leme te ftohet pak.

Largojme lecken nga rolada duke e shtrire ne nje vend te rrafshet dhe lyejme me krem ne krejt siperfaqen.

Roladen e mbeshjtellim dhe leme ne tabak ku pasi te ftohet mire ne temperature dhome per disa ore.

Me pas dekorojme me cokollate te shkrire dhe kokos pluhur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakËmbëlsirë Dietale
Artikulli tjetërTortë Kremoze

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu