Roma çmendet pas Abrahamit, por anglezi është i magjepsur nga shoku i skuadrës: “Ai është një nga më të mirët!”

spot_imgspot_img

Tammy Abraham ishte protagonist i madh i natës evropiane të Romës që mundi 4-0 Zorya-n në Ligën e Konferencës. Një fitore që shpengon verdhekuqte pas disa paraqitjeve jo tamam bindëse, por që mbi të gjitha i lejon sulmuesit anglez të mund të tregoje veten dhe fitoje besim pas një fillimi të vështirë të sezonit. Dikush tha se ai u shërbye keq në fushë dhe se ai gjithashtu duhej të luante me shpinë në portë për të rritur rezultatin.

Megjithatë, dygoleshi i mbrëmshem i vë të gjithë në një mendje dhe mbi të gjitha ndjesia me Zaniolo-n në sulm magjepsi Olimpico-n, i cili mundi të duartrokiste lojërat e talentit dhe ish-sulmuesit te Chelseat që ishin protagonistët e vërtetë të mbrëmjes.

Abraham shënoi dy herë, ku goli i dytë ishte një sukses i vërtetë. Një gjest që kujton atë të fundit të Lewandowskit në ndeshjen e fundit të Champions League mes Bayern Munich dhe Dynamo Kiev.

Një gol i jashtëzakonshëm, i cili megjithatë nuk e ka kënaqur aspak dëshirën e lojtarit për të demonstruar ende vlerën e tij të jashtëzakonshme teknike në sulm. “Jam i kënaqur me sezonin tim deri tani? Jo, nuk jam i kënaqur, e di që mund të bëj gjithnjë e më shumë – tha ai për mikrofonat e DAZN – Mourinho është shumë i rëndësishëm për mua sepse ai ka drejtuar sulmuesit më të mirë në botë në karrierën e tij dhe dua të bëj mirë edhe për të”.

Abrahami, i cili ka shënuar gjithsej 7 gola këtë sezon, foli për Sky edhe për marrëveshjen me Zaniolo-n dhe golat e tij të radhës në fushë për të vazhduar përmirësimin. “Të gjithë e dimë që ai është një top lojtar, kur është i përqendruar është një nga më të mirët në ligë dhe ne si skuadër duhet ta ndihmojmë – nënvizoi sulmuesi – Të gjithë kalojnë shumë momente në karrierën e tij dhe ne duhet të ndihmoni njëri-tjetrin”.

Një mirëkuptim perfekt mes të dyve me talentin italian, i cili praktikisht luajti në rolin e sulmuesit të dytë duke shfrytëzuar në maksimum levizjet e bomberit.

Mourinho tani ka ofruar një zgjidhje e re taktike që mund të ndryshojë sezonin e Romës.

Abrahami thotë se është i kënaqur me ekipin dhe nënvizon: “Tani duhet të gjejmë vazhdimësinë”.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu