Sallata Mimoza

spot_imgspot_img

Perbersit:

3 vezë
3 patate
200 gr majonez
200 gr ajke e thartë
100 gr kaçkavall
100 gr djath feta
200 gr proshutë pule ose bibe.

Pergatitja:

Patatet i ziejmë, grijmë në rende dhe u hedhim pak kripë.

2 vezët e qëruara dhe një të bardhë gjithashtu i grijmë në rende.

Kackavallin, djathin feta dhe proshutën e bibës gjithashtu i grijmë në rende. Njëkohësisht bëjmë bashkë majonezën dhe ajkën e thartë.

Pataten e grimcuar e përziejmë me 4 lugë të përzierjes me majonezë e ajkë. Gjysmën e kësaj mase e vendosim në fund të tavës me diametër prej 22 cm. Mbi patate hedhim gjysmën e kackavalit, më pas proshutës, djathit feta dhe vezëve.

Në fund sallatën e lyejmë me majonezën dhe ajkën e mbetur.

Të verdhën e mbetur të vezës e grijmë në rende dhe e hedhim mbi sallatën e përgatitur. Anash saj vendosim gjethe magdanozi ose borziloku, në mënyrë që sallata të marrë pamjen e lules së mimozës.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek i Shpejtë
Artikulli tjetërSallatë Nicoise

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu