Sallatë hungareze

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 300 gr suxhuk shtëpie
 • 200 gr përshutë
 • 2 tranguj
 • 2 speca
 • 4 domate
 • 1 kokë qepë
 • 1 sallate jeshile
 • 1 spec djegës
 • 1 lugë sheqer
 • 8 lugë uthull molle
 • 5 lugë vaj vegjetal
 • erëza.

Përgatitja:

Suxhukun, specin e djegëst, përshutën, domatet i premë në rrathë.

Trangujt e paqëruar priten përgjysmë për së gjati, sallatën e premë në shirita, ndërsa qepën e premë në rriska.

Në enë të veçantë bashkohen sheqeri, uthulla e mollës, vaji vegjetal dhe erëza e përziera sipas shijës.

Derdhet 1 decilitër ujë dhe përzihet mirë, në një enë i bashkojmë perimet e prera, suxhukun, përshuta, derdhet mbi to përzierja e përgatitur me uthull, vaj e erëza dhe të gjitha përzihen ngadalë.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë festive
Artikulli tjetërSallatë me mish pule

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu