Sallate me Laker dhe Salce Limoni

spot_imgspot_img

Përbërësit për sallatën:

4 gota lakër
1 karotë
Majdanoz i copëtuar
½ avokado
2 lugë gjelle rrush i thatë

Përbërësit për salcën e limonit:

¾ gotë lëng limoni
½ gotë vaj ulliri
1 copë xhenxhefil
1 thelpi hudhër
2 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:

Për të përgatitur salcën e sallatës kombinoni të gjithë ingredientët në një blender. Lërini derisa të merrni një përzierje homogjene dhe hidheni në një tas të vogël.
Kombinoni në një tas të madh lakrën e copëtuar, karotat dhe majdanozin e grirë.
Hidhni mbi to edhe avokadon dhe rrushin e thatë. Shtoni salcën e sallatës dhe përziejini mirë.
Lërini të marinohen për 10 minuta dhe më pas sallata është gati për t’u servirur.
Mund ta ruani në një enë me kapak deri në 1 javë.

Ju befte mir!

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë Fshati
Artikulli tjetërPallaqinka me reçel të kajsis

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu