Sallatë me mish pule

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 gr mish pule
 • 200 gr përshutë
 • 1 preshë
 • 3 vezë
 • 100 gr ullinj
 • 1/2 dege selino
 • 150 gr majonez
 • 1 decilitër ajkë
 • 1 lugë mustardë
 • 1 limon
 • 5 lugë vaj
 • erëza
 • Biber i zi.

Përgatitja:

Mishin e bardhë të pulës e përziejmë me erëza, sipas shijës. Mishit fërgohet në vaj të nxehtë, në mënyrë që të skuqet.

Lihet të ftohet dhe e premë në katrore, përshutën e premë në shkopinjë, preshi, ullinjt i premë në rrathë.

Selino dhe molla qërohen, grihen trashë nerende dhe spërkaten me lëng limoni, vezët zihen, qërohen dhe grihen trashë nerende.

Në një enë e vendosim mishin e bardhë, përshutën, ullinjtë, vezët, selinon, preshin dhe mollët. Shtohet përzierja e majonezës, ajkës e mustradës, shtohen edhe erëzat sipas shijës dhe të gjitha përzihen ngadalë derisa të fitohet një masë kompakte.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me tre krema
Artikulli tjetërSallatë me jogurt

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu