Shampite

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 11 te verdha te vezes,
 • 11 lugë sheqer,
 • 11 lugë qumësht,
 • 11 lugë vaj,
 • 1 Limon
 • pluhur per pjekje
 • 11 lugë miell.

Për shkumën e bardhë:

 • 11 te bardha te vezes,
 • 11 lugë sheqer.

Për shërbetin:

 • 22 lugë sheqer,
 • 11 lugë ujë.

Hapat:

Perziejme sheqerin dhe ujin dhe ziejme se pari sherbetin.

Ndajme te bardhet ng ate verdhat e vezve.

Te verdhat i perziejme me sheqerin,shtojme vajin,qumeshtin dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

Shtojme dhe levoren e limonit ne rende.

Masen e brumit e qesim ne kallep me madhesi 40×30 dhe pjekim ne 200 grade per 10 minuta.

Sherbetit te zier dhe te ftohur i shtojme dhe leng limoni.

Derisa piqet pandispanja pergadisim shkumen.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTopëza me sherbet
Artikulli tjetërSheqerpare të mbushura me arra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu