Sheqerpare pa Vezë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
250 gr margarin, 200 ml vaj, ½ gote sheqer, 5 gota miell, 1 pluhur per pjekje.

Për sherbet:
3 gota sheqer, 3 gota ujë.

Përgatitja:
Shkrijme margarinen,shtojme vajin dhe sheqerin dhe perziejme.

Shtojme miell te perzier me pluhurin per pjekje.

Perzijme duke shtuar miell derisa te behet nje brum i forte.

Nga brumi marim masen me dore sa arra dhe pasi e bejme ne forme topthi e qesim ne tepsi te lyer me pak vaj.

Shtypim pak me gisht ne mes, do te pelcasin ngapak por prap do te jete ne regull.
Pjkeim ne 180 grade per 20 minuta.

Ne nderkohe ziejme sherbetin dhe leme anash.

Pasi te pjeken sheqerparet dhe te ftohen shtojme sherbetin nxehte, pak nga pak dhe leem te ftohen. Servojme te ftohta sipas deshires me sytliash etj


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSnikers
Artikulli tjetërBerliner

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu