Shpageta me salcë të bërë në shtëpi

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 pako spageta
 • 300 gram mish viçi me yndyrë të mesme
 • 3 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë e tharë
 • 1 thelb hudhër
 • 1 lugë gjelle paste domate
 • 1 fletë dafine
 • 1/2 filxhan ujë të nxehtë
 • 1 lugë çaji biber kokerr
 • 1 lugë çaji krip
 • 1/2 lugë çaji piper të zi

Përgatitja:

Ziejeni spagetat në ujë  valë për rreth 8-10 minuta. Pasi të keni zier në ujë  valë, lëreni atë në njërën anë.

Për salcën e mishit të grirë; qepen dhe hudhrat. Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere. Pjekim qepën e grirë dhe hudhrën për 2 minuta.

Shtoni mish të grirë me yndyrë të mesme dhe skuqeni deri në lëng. Shtoni paste domate, gjethe dafine, biber kokerr, kripë dhe piper. Shtoni ujë të nxehtë dhe ziejeni salcën.

Hiqeni fletën e dafines që përdorni për t’i dhënë aromë salcës. Përzieni shpagetat e ziera dhe mishin e grirë në tenxhere.

Shërbeni të  nxehta..


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë e lehtë
Artikulli tjetërËmbëlsira të vogla

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu