Shtrudlle me mjedra

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1/2 kg. petë të gatshme
 • 200-300 gr. mjedra
 • 1 kos 200 ml.
 • 200 g bollgur
 • 50 ml. vajra
 • 1 pluhur pjekje
 • 2 pudinga vanilje
 • 200 g sheqer
 • 1 sheqer vanilje
 • 1/2 litër qumësht
 • 50 g margarinë

Përgatitja:
Vendosni qumështin të ziejë, shtoni sheqer sipas dëshirës dhe sheqer vanilje dhe gatuajeni pudingun. Ftoheni pudingun dhe shtoni 50 g margarinë të rrahur dhe përzijeni mirë. Rrihni vezët me sheqer, shtoni bollgurin, pluhurin për pjekje, kosin, vajin dhe përzieni mirë.

Përhapeni petët e gatshme , shpërndajeni mbushjen mbi të, më pas korën e dytë mbi të dhe përhapeni atë mbi koren e tretë, e cila gjithashtu duhet të lyhet me mbushjen, përhapni mjedrat në të gjithë gjerësinë dhe vendosni një lugë puding në fund.
Kthejeni petën në anësore dhe mbështilleni në shtrudel. Transferoni lehtë në një enë të mbuluar me fletë për pjekje.

Përhapeni pjesën e mbetur të mbushur mbi shtrudlle.I pjekni në 200 gradë C për rreth 40 minuta.

Shijojeni!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakByrek Role me Mish dhe Djath
Artikulli tjetërTorte me pjeshka

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu