Si te gatuajme shendetlie

spot_imgspot_img

Përbërësit për 25 copë:

 • Miell – 3 gota uji
 • Sheqer – 1 gotë uji
 • Mjaltë 2-3 lugë gjelle
 • Vezë 2 kokrra
 • Sodë një majë luge kafeje
 • Arra 1-2 filxhanë kafeje
 • Gjalpë 2 filxhanë kafeje
 • Vanilje
 • Ujë 2 filxhana kafeje

Për shërbetin:

 • Sheqer 3 gota uji,
 • ujë 2 gota e gjysëm.

Përgatitja:

Ne nje ene rrahim vezet me sheqerin derisa perberja te fyhet dhe te zbardhet. Shtojme mjaltin, gjalpin, arrat, miellin dhe soden e bukes. E punojme brumin pak me dore, por kujdes, nuk duhet te rezultoje elastik.

E hedhim ne nje tave te lyer me gjalp dhe te sperkatur me pak miell. E vendosim ne furre ne temperaturen 180 grade per 35-40 minuta, deri sa siperfaqja te marre ngjyre kafe. E nxjerrim nga furra dhe e presim me rombe. Nderkohe qe ajo ftohet, pergatisim sherbetin.

Sherbeti: Ujin mesheqer dhe pak vanilje i ziejme per 7 minuta. E leme sherbetin te vaket. (aq sa ta duroje gishti). Nderkohe qe Shendetlija eshte ftohur i hedhim sherbetin persiper ne menyre qe ta thithi plotesisht.

I shtojme persiper arrra te grira.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBakllava turke
Artikulli tjetërSi te gatuajme tullumba

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu