Si të gjeni ngjyrën e duhur të fondatinës

spot_imgspot_img

Fondatina është produkti i rrallë kozmetik që nuk doni të jetë edhe aq i dukshëm.

Por ndonjëherë, pavarësisht përpjekjeve tuaja, ajo që duket si një zgjedhje e mirë në shishe përfundon e gabuar.

Përcaktoni tonet tuaja

“Gjëja më e rëndësishme është të kuptoni së pari tonet tuaja,” thotë artistja globale e kozmetikës Jane Iredale, Hannah Hatcher. ” Tonet bien në tre kategori: të ngrohta, të ftohta dhe neutrale. Tonet e ngrohta janë të arta, të ftohta rozë ose të kuqe, dhe neutrale është një miksim i të dyjave. Shikoni tonet e përgjithshme të lëkurës tuaj për të përcaktuar se cila vlen. Mund të jetë një proces konfuz, kështu që kujdes.

Lexoni komente dhe shikoni për referenca fotografish

Ekspertët pajtohen që testimi i hijeve në person është mënyra më e mirë për të gjetur të duhurin, por prapë ia vlen të krahasoni rishikimet në internet të markave që ju interesojnë së pari. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni pasur një kohë të vështirë për të gjetur një fondatinë që përputhet nga afër me tonin e lëkurës tuaj dhe ndërmerret. Shumë dyqane online si Amazon dhe Sephora lejojnë që personat që i provojnë të lënë foto, kështu që ju mund të shihni se si duken nuancat tek njerëzit e tjerë, ndërsa të tjerët paraqesin tabela që përputhen me hije dhe referenca modelesh që ndihmojnë gjithashtu.

Merrni në konsideratë përfundimin e fondatinës tuaj paraprake

Fondatinat me mbulim të plotë janë të shkëlqyera për të mbuluar puçrrat ose njollat, por ato janë gjithashtu më të vështira për ti zgjedhur, prandaj është mirë ta keni të kaluarin si referenc kaluarin si referencë.

Provoni fondatinën në pika të shumta të fytyrës tuaj

Këshilla më e zakonshme që do të dëgjoni është të rrëshqitni një pjesë të vogël të fondatinës përgjatë vijës tuaj të nofullës (duke filluar nga nofulla juaj deri në qafë). Artisti i kozmetikës së famshëm Frederick Sanders rekomandon të filloni me dy ose tre hije që duken më afër ngjyrës tuaj dhe t’i bashkoni ato plotësisht. “Fondatina duhet të përputhet me anën e fytyrës dhe qafës tuaj për t’ju parandaluar të dukeni sikur jeni e veshur me maskë,” thotë ai.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu