Simite me susam

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 gote qumësht te vaket
 • 1 luge maja
 • 2 vezë
 • ½ gote vaj
 • 2 luge te vogla sheqer
 • 1 luge e vogle kripë
 • 4-4.5 gote miell
 • 2 gota djathë mocarele
 • 200 gr djathë

Për Lyerjen:

 • 1 vezë
 • susam.

Pergatitja:

Ne nje ene qesim majen,sheqerin,qumeshtin e vaket dhe perzijme,leme te fermentohet.

Pastaj shtojme vezet,vajin dhe miell gradualisht derisa te behet nje brum i bute.

Pasi brumi dyfishohet,ne tavolinen e punes te permillur,nxjerrim brumin dhe formojm toptha te cilet pasi i rrumbullaksojme,shtrijme paksa me dore.

Ne mes te seciles pjese te brumit te shtrire,qesim nga pak mocarele dhe djath dhe mbyllim prap duke i dhene nje forme ovale.

Simitet i veme ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

Pasi qendrojne edhe per 20 minuta te mbuluara.

Para se ti veme ne furre i lyejm me vezen e tundur dhe qesim susam.

Pjekim ne 200 grade per 20-25 minuta.

Ju befte mire!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBukë e pjekur me Hudhra
Artikulli tjetërBukë të pjekura me Qepë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu