Simite shtëpie me gjalpë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

▪ 250 g miell,
▪ 75 g gjalpë,
▪ 1 dl qumësht,
▪ një gotë ajkë,
▪ të verdhë të vezës,
▪ një qese e vogël pluhur për simite,
▪ një lugë e vogël kripë

Përgatitja:

Ngjishni brumin nga të gjithë përbërësit dhe shtrijeni me okllai.

Me gotë apo me dorë bëni simitet.

Lyeni me të bardhët e mbetur të vezës, sipas dëshirës qitni susam, qimon apo fara luledielli dhe piqni në 180 gradë derisa të skuqen.

 

Ju befte mir!

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakStrudel i shpejtë
Artikulli tjetërGurabija me çokollatë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu