Souffle me çokollatë

spot_imgspot_img

Perbersit:

30 gr gjalpë
30 gr miell
140 ml qumësht
85 gr çokollatë e zezë
1 lugë gjelle sheqer
2 e kuqe e vezës
1 lugë çaji ekstrakt vanilje
3 të bardha të vezës.

Pergatitja:

Ndizni furrën në 190 °C. Lyeni me gjalpë një enë të vogël për souffle dhe rrethojeni me letër për pjekje.

Shkrini gjalpën në një tenxhere; shtoni miellini dhe gatuani për 1 minutë. Shtoni qumëshit dhe çokollatën deri sa të shkrihet, rreth 5 minuta. Lejoni masën të ftohet, pastaj shtoni sheqerin, të kuqet e vezës dhe ekstraktin e vaniljes.

Rrihni të bardhat e vezës deri sa të trashen; shtoni tek masa e çokollatës dhe përzini lehtazi që të masa të mos çfryhet. Hidhni tek ena e përgaditur.

Piqni në furrën e parangrohur deri sa të fryhet, rreth 35 minuta.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë kokosi
Artikulli tjetërBiskota kërpudhë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu