Sufle portokalli

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 3 vezë
  • 1.5 lugë gjalpë
  • 2 lugë miell
  • 6 lugë gjelle lëng portokalli të shtrydhur
  • 3 lugë qumësht
  • Pak lëvore portokalli
  • 3 lugë sheqer
  • 1⁄4 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Ndani me kujdes të verdhat dhe të bardhat në enë të veçantë.

Vendosni gjalpin, miellin, lëngun e portokallit të shtrydhur, qumështin, sheqerin dhe lëvozhgën e grirë të portokallit në një tenxhere të vogël salcë. Gatuajeni përzierjen, e cila përbën një pjesë të masesë së sufles, në një nxehtësi të ulët.

Pasi të prisni 2-3 minuta në temperaturën e dhomës, shtoni të verdhën e vezëve dhe i përzieni shpejt me një lugë druri.

Përzieni të bardhat e vezëve që vendosni në një enë të veçantë me pak kripë dhe përzieni për 7-8 minuta me shpejtësi të madhe.

Shtoni përzierjen e portokallit në të bardhët e vezëve me një lugë druri pa i përzier shumë nga fundi në majë.

Piqni përzierjen e qefit që ndani në enë të pjesshme rezistente ndaj nxehtësisë në një furrë të ngrohur 170 gradë për 12 minuta.

Shërbeni  suflet e fryra dhe të lëngshme portokalli që dalin nga furra pasi t’i ktheni ato përmbys në pjatën e servirjes.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakDardhë me sos
Artikulli tjetërBakllavë me petë të gatshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu