Sultjash (oriz me qumësht)

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 lt qumësht
6 lugë sheqer
6 lugë oriz
vanilje

Përgatitja:
Orizin e vendosim në ujë dhe e lëmë të ziejë derisa të bëhet si llaç (nuk duhet ta mbushni tenxheren me ujë, por vetëm dy gishta sipër orizit).

Ndërkohë vendosim qumështin në sobë dhe kur ai të valojë, hedhim orizin dhe vaniljen. E lëmë në zjarr derisa të bëjë flluska.

Kur e shpërndajmë nëpër tasa, i hedhim kanellë dhe fruta të thata sipas dëshirës.

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTopëza të shëndetshme
Artikulli tjetërPuding me Banane

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu