Supë Franceze

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 kokë hudhër (pastrojini mirë gjithë thelpinjtë)
2 qepë të mëdha, të pastruara e të prera hollë
900 ml lëng pule ose perimesh
1 lugë gjelle gjethe majdanozi, të prera hollë
1 lugë gjelle me gjethe koriandri, të prera hollë
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë gjelle lëng limoni
pak kripë e piper të zi, të bluar në çast

Përgatitja:
Në një tenxhere të thellë nxeheni vajin dhe kaurdisni në zjarr mesatar qepët, për rreth 5 min.
Shtoni hudhrat, lëngun e pulës ose të perimeve, 2/3 e erëzave dhe kripën e piperin.
Uleni zjarrin dhe lëreni supën të ziejë ngadalë e mbuluar me kapak, për rreth 20 min.
Në vazhdim, hiqeni nga zjarri dhe shtoni lëngun e limonit. Përziejeni dhe vendoseni sërish në zjarr. Lëreni të marrë një a dy valë dhe hiqeni nga zjarri.
Servireni në pjata, duke shtuar nga lart sasinë e mbetur të erëzave. Shoqërojeni me bukë të zezë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPulë me Misnik
Artikulli tjetërPeshk me Kos

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu