Supë pule me miell misri

spot_imgspot_img

Përbërësit:
250g miell misri
1 presh
1 karotë
1 gjoks pule
1 kofshë pule
kripë
spec djegës
1 lugë gjelle gjalpë
1 tufë majdanoz
1 qepë

Përgatitja:

Në një tenxhere me ujë të fohtë hidhni pjesët e pulës, shtoni karotën e grirë, qepën e grirë, dhe majdanozin.
Lërini të gjitha perimet të ziejnë sëbashku me pulën derisa mishi i pulës të jetë zierë. Ndërkohë në një tigan hidhni gjalpin dhe grini preshin sipër.
Shtoni dhe miellin dhe skuqini së bashku. Më pas këtë masë shtojani supës me pulë. Hidhni dhe kripë dhe lëreni për 30 minuta të tjera të ziejnë.
Mund të shtoni dhe pak ujë nëse e shihni që është shumë e trashë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSupën me kos
Artikulli tjetërGjoks pule me kërpudha

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu