Surpriza “Mura” | Klubi slloven lindi kur Conte fitoi titullin e tij të parë. Trajneri: “Jemi në telashe, mesa duket…”

spot_imgspot_img

Në vitin 2012 Antonio Conte ishte në vitin e tij të parë në krye të Juventusit dhe po përgatitej të fitonte të parin nga tre Scudetti radhazi, duke filluar një dominim të padiskutueshëm të bardhezinjve që zgjati një dekadë.

Në të njëjtin vit në Murska Sobota, një qytet i vogël (rreth 11 mijë banorë) në veri-lindje të Sllovenisë, u themelua Nogometna šola Mura, më thjesht NS Mura.

Në vitin 2018, Mura fitoi divizionin e dytë slloven dhe zbarkoi për herë të parë në ligën e lartë, ndërsa trajneri italian kaloi sezonin e tij të dytë në krye të Chelsea, i cili sapo kishte fituar Premier League një vit më parë.

Dhe kush e di nëse dikush në pjesët e Murska Sobota priste që vetëm tre vjet më vonë rrugët e Mura, e cila vitin e kaluar fitoi titullin për herë të parë, dhe të teknikut italian, i cili vendosi një tjetër titull kombëtar në tabelë këtë kohë me Interin, do të ishin takuar në një turne si Liga e Konferencës së sapoformuar.

Vështirë të thuhet, por ajo që ndodhi pasditen e sotme hyn me të drejtë në historinë e klubit të ri slloven.

Kundër Tottenhamit, në fakt, Mura mori fitoren e parë në fazën e grupeve kontinentale pas katër humbjeve në katër ndeshjet e para të sezonit.

Një fitore prestigjioze që sigurisht do të hyjë në historinë e klubit, i cili edhe pse jashtë çdo gjëje, sonte ka një arsye për të qenë krenarë dhe buzëqeshur për eksperiencën e saj të dytë në Evropë.

Trajneri i Tottenhamit, Antonio Conte, foli për SKY pas humbjes së pabesueshme 2-1 ndaj Muras. “Për momentin humori im nuk është i mirë për rezultatin përfundimtar. Mendoj se ishte një humbje e keqe, e ndërlikuam jetën dhe lojën, duke u gjendur në dhjetë vete për 60-70 minuta.”

Si mund ta gjykoni këtë performancë?
“Ishte e dobët, ne e dimë se ka shumë për të punuar, e kam menduar edhe më parë. Duhet të punojmë dhe të kemi durim, tani. Ndoshta jemi në telashe, vetëm duhet të përqendrohemi dhe të punojmë, duke shpresuar që gjithçka të shkojë mirë dhe përmirësohet situata aktuale. Kjo për mua është vërtet një humbje e keqe për ne.”

Çfarë mungonte më shumë?
“Performanca ishte e dobët, e përsëris, nga shumë këndvështrime. Jo vetëm në nivel teknik dhe taktik, por edhe mendërisht. Ne duhet të përmirësohemi dhe duhet të jem i sinqertë, kjo do të marrë kohë për ta bërë Tottenhamin të jetë konkurrues. Tani duhet të qëndrojmë së bashku dhe të punojmë”.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu