Tatli

spot_imgspot_img

Përbërësit për fillim:

 • 3-4 lugë bollgur

Për brumin: 

 • 1 filxhan bollgur
 • 1 filxhan miell
 • 1 vezë
 • 1/2 filxhan kos
 • 1/3 filxhan gjalpë i shkrirë
 • 1/3 filxhan vaj
 • 1 pako vanillje
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 lëvore portokalli

Për Shërbet:

 • 2 gota sheqer
 • 2 gota ujë të nxehtë
 • 5-6 pika lëng limoni

Përgatitja:

Vendosni sheqerin në një enë , shtoni ujë të nxehtë dhe përzijeni. Pasi të keni rrahur për 3-4 minuta, shtoni lëng limoni dhe lërini mënjanë.

Vendosni vezët, kosin, vajin, gjalpin e shkrirë në një enë,përziejini mirë.

Shtoni përbërësit e nevojshëm për brumin dhe vazhdoni të përzieni.
Më pas merrni nga brumi copat me madhësi arre dhe rrokullisni.
Vendoseni në një tepsi me letër për pjekjeje.
Futeni në furrën e parangrohur 190 gradë për 35 minuta.

Merrni ëmbëlsirat, të cilat janë skuqur si shegë, nga furra dhe pasi të ketë dalë temperatura e parë, shtoni sherbetin mbi të.
Mbulojeni me një tepsi dhe lëreni të paktën 45 minuta që shërbeti të tërhiqet.

Mund të shërbeni me pluhur fistik dhe kokosit.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSutlaq i furrës
Artikulli tjetërKek për kafe

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu