Tave kosi elbasani

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 500 gr mish qingji kofsh ose shpatull
  • 700 gr kos
  • 100 gr gjalp
  • 3 vez
  • 1 filxhan kafe me oriz
  • krip dhe piper sa na mjafton

Përgatitja:

Fillimisht zieni mishin ne uje me kripe deri sa te jete i zier plotesisht dhe i bute. Kur te ket zier kullojeni dhe ruani lengun e tij. Vendoseni ne nje tepsi (me mire akoma nese eshte prej balte) dhe hidhni siper disa copa gjalp.piqeni deri sa te skuqet mire siperfaqja ne furren e nxehur me pare ne 200°.

Nderkohe ne lengun e tij hidhi orizin dhe vendoseni te zieje per reth 10 minuta. Rrihni vezet, bashkoni kosin, shtoni krip dhe piper te zi dhe kur orizi te jet gati shtojeni dhe ate bashk me lengun e mishit. Gjithsej reth 2-3 garuzhe.

Shtoni dhe pjesen tjeter te gjalpit te mbetur dhe koplet salsen hidheni siper mishit.Vendoseni perseri ne furr per reth 30 minuta. Sherbejeni te ngrohte pasi tava e kosit te jet mpiksur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu