Tiramisu më ndryshe

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 gram kungull
 • 400 gramë krem i bardhë
 • 1 filxhan sheqer
 • 1 filxhan hopel
 • 1 lugë çaji shafran
 • 2 pako vanillje
 • 3 pako biskota tiramisu
 • 2 gota filtër kafeje
 • 1 lugë gjelle kakao
 • 1 gotë çaji arra
 • 30 gram çokollatë e errët
 • 1 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Gatuaj kunguj derisa të zbuten në avull dhe të ftohen.

Rrihni sheqerin pluhur. Shtoni kremin mbi të dhe shkumëzoni deri në 3 herë. Thërrmoni kungujt e ftohur dhe shtojini ato në këtë përzierje. Shtoni shafran dhe përzieni mirë. Nëse nuk do ta përdorni kremën menjëherë, mbajeni në frigorifer.

Aplikoni një sasi të vogël hople  në bazën e një tabaki katrorë ose drejtkëndëshe. Thith biskotat në kafe të ngrohtë ose të ftohtë dhe rregullojini gurabijat në tabak. Kur të mbarojë rreshti i parë, derdhni gjysmën e kremit mbi të dhe përhapeni.

Kryeni procedurat e njejta me biskotat e mbetura.

Për pjesën e sipërme, hidhni nga masa me arra, erëza, kakao dhe çokollatë të grirë. përhapeni atë mbi tortën  dhe shërbejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me qumësht për 20 minuta
Artikulli tjetërRole me biskota

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu