Tiramisu me Qershi

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 500 gr qershi
  • 60 gr çokollatë
  • 4 kokrra vezë
  • 200 gr sheqer
  • 120 gr miell
  • 30 gr kakao pluhur
  • 2 vezë (të bardhat)
  • 200 gr krem djathi
  • kripë.

Përgatitja:
Copëtojmë çokollatën dhe e shkrijmë në banjë mari. Rrahim vezët me 80 g sheqer derisa të zbardhen.

Masës së krijuar i shtojmë miellin, 20 g kakao pluhur, çokollatën e shkrirë dhe fare pak kripë.

E shtrojmë brumin në tepsi dhe e fusim në furrë të parangrohur në temperaturë 180°C për 20 minuta.

Pastrojmë qershitë. Iu heqim bërthamat dhe i vemë të ziejnë për 20 minuta me 100 g sheqer, me kanellë dhe me 2-3 lugë ujë.

I heqim nga zjarri dhe i lemë të ftohen.

Miksojmë të bardhat e vezëve me pjesën tjetër të sheqerit dhe i përziejmë me kremin e djathit.

Marrim 4 gota. Presim 12 disqe me perimetrin e gotave nga keku me çokollatë, të cilin e kemi nxjerrë nga furra.

Vemë në fund të secilës gotë nga një disk.

E spërkasim me gjysmën e sasisë së shurupit në të cilin janë zier qershitë dhe i hedhim pak nga qershitë e ziera.

Mbi to vemë 4 disqe të tjerë, që i spërkasim me shurup.

Mbi to shtrojmë një shtresë me krem djathi dhe sipër diskun e retë.

E shërbejmë kur të ketë ngrirë.

E pluhurosim me kakao dhe zbukurojmë me pak krem djathi edhe qershitë që kanë mbetur.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPuding me Çokollatë dhe Manaferra
Artikulli tjetërSupangle

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu