Tiramisu

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 6 vezë (të verdhat)
  • 3/4 filxhan sheqer (i bardhë)
  • 2/3 filxhan qumësht
  • 1 e 1/4 gota ajkë (qumështi, me përqindje 36 – 40 përqind yndyrë e rrahur me sheqer)
  • 1/2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
  • 450 gr maskarpone
  • 1/4 filxhan kafe (e zier fort në temperaturën e dhomës)
  • 2 lugë gjelle rum
  • 2 pako biskota (Lady Finger, me densitet të ulët, të thata, të ëmbla me bazë vezën dhe të buta si sfungjer me formën e ngjashme të një gishti)
  • 1 lugë gjelle kakao pluhur (i paëmbëlsuar).

Përgatitja:

Në një tigan mesatar, përziejmë mirë së bashku të verdhat e vezëve dhe sheqerin. I përziejmë në qumësht dhe i gatuajmë në temperaturë mbi mesataren, duke i trazuar vazhdimisht, derisa përzierja të vlojë.

I vlojmë lehtë për 1 minutë. I heqim nga i nxehti dhe i lemë të ftohen pak. I mbulojmë mirë dhe i lemë të ftohen në frigorifer për 1 orë.

Në një tas mesatar rrahim kremin me vanilje.

Përziejmë mascarpone-n në përzierjen e të verdhave të vezëve deri sa të krijohet një masë e butë.
5
Në një tas të vogël, përziejmë kafen dhe rumin. Thyejmë biskotat në gjysmën e gjatësisë së tyre dhe i spërkasim me përzierjen e kafesë.

Vendosim gjysmën e biskotave të ngjyera në fund të një pjate gatimi. Përhapim gjysmën e përzierjes së mascarpone-s mbi biskota dhe gjysmën e kremit mbi të.

I shtresëzojmë sërish në të njëjtën mënyrë dhe i spërkasim me kakao. I mbulojmë dhe i lemë të ftohen në frigorifer për 4 deri në 6 orë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSnickers Tortë
Artikulli tjetërQumeshtor

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu