Toptha me djath

spot_imgspot_img

Perbersit:

2 vezë
200 gr kos
150 gr djath
100 gr gjalpë
20 gr tharm buke
550 gr miell
një e verdhë veze.

Pergatitja:

Në një enë rrahim mirë vezën, pastaj shtojmë kosin dhe e trazojmë mirë masën.

Pastaj shtojmë edhe gjalpën e shkrirë. Kur të ftohet gjalpa shtojmë edhe tharmin e bukës të fermentuar, djathin e grimcuar dhe miellin.

Pastaj formohet një brumë i butë, të cilin e lëmë të pushojë për 20-30 minuta. Më pas formojmë topthat e brumit, të cilët i rendisim në tepsinë e lyer me gjalpë.

I lëmë të pushojnë edhe 30 minuta të tjera.

Pastaj i lyejmë me të kuqen e vesë dhe i pjekim në furrën e parangrohur në 180 gradë, derisa të skuqen.

Ju bëfshin mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBrumë për pica
Artikulli tjetërBukë me hudhër

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu