Tortё me krem dhe me kivi

spot_imgspot_img

PЁR KOREN:

 • 2 te bardha te vezes,
 • 4 lugё uje të ftohet,
 • 1 qese sheqer vanilje,
 • 200 gr sheqer,
 • 1 lugё uthull,
 • 1,5 lugё nisheste.

PЁR KREMIN:

 • 2 decilitra Krem kosi,
 • 2 lugё sheqer pluhur,
 • 4 Kivi.

Hapat:

Me mikser tunden tё bardhat e vezёve, shtohet uji dhe sheqeri i vaniljёs.

Pastaj ngadalё shtohet sheqeri duke e tundur nё mёnyrё qё tё bёni njё borё tё ngurtё.

Nё fund shtohet uthulla dhe niseshteja dhe pastaj bashkohet pёrzierja.

E gjithё kjo vendoset nё kallёp nё formё tё gjatё tё mbuluar me letёr pёr pjekje.

Piqet 10 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 150 gradё celsius, kёshtu qё pasi tё keni fikur furrёn lёreni tortёn tё qёndrojё edhe 30 minuta pёr tu tharё.

Pёr kremin pёrzihet krem kosi, shtohet sheqer pluhur dhe dy fruta kivi tё prera nё copa tё vogla.

Me kёtё krem lyhet

PЁR KOREN:

 • 2 te bardha te vezes,
 • 4 lugё uje të ftohet,
 • 1 qese sheqer vanilje,
 • 200 gr sheqer,
 • 1 lugё uthull,
 • 1,5 lugё nisheste.

PЁR KREMIN:

 • 2 decilitra Krem kosi,
 • 2 lugё sheqer pluhur,
 • 4 Kivi.

Hapat

Me mikser tunden tё bardhat e vezёve, shtohet uji dhe sheqeri i vaniljёs.

Pastaj ngadalё shtohet sheqeri duke e tundur nё mёnyrё qё tё bёni njё borё tё ngurtё.

Nё fund shtohet uthulla dhe niseshteja dhe pastaj bashkohet pёrzierja.

E gjithё kjo vendoset nё kallёp nё formё tё gjatё tё mbuluar me letёr pёr pjekje.

Piqet 10 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 150 gradё celsius, kёshtu qё pasi tё keni fikur furrёn lёreni tortёn tё qёndrojё edhe 30 minuta pёr tu tharё.

Pёr kremin pёrzihet krem kosi, shtohet sheqer pluhur dhe dy fruta kivi tё prera nё copa tё vogla.

Me kёtё krem lyhet korja e ftohur, torta dekorohet me rrota tё prera nga kivi.

e ftohur, torta dekorohet me rrota tё prera nga kivi.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGurabija lule
Artikulli tjetërTortë Pranverore

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu