Torte Akullore (Video)

spot_imgspot_img

Përbërësit:
4 veze
100 gr sheqer
200 gr margarine
100 gr cokollate per zierje
4 luge miell
1 pluhur per paste(bakin)

Përbërësit për kremin:
500 ml ajke embel (hopla)
200 gr cokollate per zierje
1 luge sheqer

Përgatitja:
Perzihen te verdhat e vezeve me sheqer derisa te zbardhet masa. Pastaj shtohet margarine e zbutur e perzier me qokollaten dhe se bashku te zbutura i bashkohen mases me te verdha kurse te bardhat jane tundur ne shkume te forte dhe pasi eshte shtuar edhe mielli i perzier me pluhur per pjekje i shtohet  shkuma nga te bardhat dhe krejt kjo perzihet mire dhe qitet ne kallep  te lyer me yndyre dhe e mbuluar me leter per pjekje .

Kremin e zijeme ne temp. te ulet derisa te shkrihet qokollata dhe trashet pak masa dhe torten e pjekur, te ngrohte e lyejme persiper me kremin e ngrohte pasi qe neper torte i kemi bere disa vrima me rremojce qe ta thith me mire qokollaten e shkrire. Kjo ftohet se pari ne temp. dhome e pastaj futet ne frigorifer.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRole me Arra dhe Krem Kafe
Artikulli tjetërTorta me Ngjyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu