Tortë dardhash

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 200 gr miell,
 • 4 luge ujë,
 • 150 gr gjalpë,
 • pak kripë,
 • 800 gr dardha,
 • 1 lëng limoni,
 • 2 vezë,
 • 6 lugë sheqer,
 • 2 lugë Krem kosi,
 • 100 gr lajthia,
 • 5 luge ujë.

Hapat

Nga mielli, katër lugë ujë, gjalpi i shkrirë dhe pak kripë gatuhet brumë i butë.

Në fundin e një enë të rrumbullakët vihet letra për pjekje dhe pastaj shtrihet brumi në tërë sipërfaqën e enës.

Piqet për rreth 5 minuta në furrë të nxehtë në një temperaturë prej 200 gradë celsius.

Dardhat qërrohen, priten në gjysmë, pastrohen prej farave dhe spërkaten me pak lëng limoni për të shmangur ndryshimin e ngjyrës.

Vezët rrihen me 3 lugë sheqer, shtohet krem kosi dhe lajthitë e bluara dhe përzihen mirë.

Kallëpi me brumin gjysmë të pjekur hiqet nga furra dhe mbi të hidhet përzierja e vezëve të rrahura dhe mbi ta radhiten dardhat.

Kallëpi përsëri kthehet në furrë për rreth 20 minuta, në tenxhere hedhim 5 lugë ujë dhe 3 lugë sheqer dhe e lëmë të ziej 5 minuta.

Këtë shurup ia hedhim sipër tortës së ftohur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu