Torte e Erret

spot_imgspot_img

Përbërësit:
150 g miell,
150 g gjalpë,
180 g sheqer,
3 vezë,
1 bustin peciv (pluhur per pjekje, levito),
1 bustin vanilje,
270 g çokollatë e errët 70%,
150 g arra,

Përgatitja:
Në një tigan ne zjarr të embel vendosim gjalpin dhe çokollatën të prerë në copa të vogla.
Pasi eshte shkrire gjithçka mbi një ngrohje të butë dhe pastaj fikim, ne enen shtojme dhe sheqerin dhe le të shkrihet dhe per 10 min te tjera.
Tani, shtojme duke e perzier dhe pluhurin pjekes dhe miellin duke e perziere ngadale qe te mos behet topa-topa, pastaj shtojme arrat dhe vaniljen dhe e perziejme me luge ngadale.
Brumi do të duket pak si xhelatin , por keshtu duhet te jete.
Marrim nje tave ku me pare e kemi lyer me gjalp dhe me leter furret,e hedhim masen ne te dhe e fusim ne furre te piqet ne tem 160 ° C per rreth 20-25 min.
Pasi eshte pjekur e vendosime ne nje pjate per servirje dhe e dekorojme sipas deshires.
Ne rasin tone eshte dekoruar me pana dhe me nje qershi.
Duke e sperkatur me cokollat te shkrire./ Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte Boronice e Shpejte
Artikulli tjetërKuba me çokollatë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu