Torte e ftohët me limon

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 të bardha vezë
 • 1 gotë sheqer
 • 4 të verdhën e vezëve
 • Pak lëng limoni
 • Pak lëvore limoni
 • 1 lugë çaji aromë limoni
 • 1 pako vanillë
 • 1 pako me krem ​​
 • 10 biskota petibor

Për sipër:

 • 6-7 biskota petibor
 • 6-7 copa biskota petibor kakao

Përgatitja:

Skuqini të bardhat e vezëve derisa të shkrihet mirë me sheqerin.

Rrihni të verdhat e vezëve në një enë të veçantë. Shtoni lëng limoni pak nga pak ndërsa rrihni me mikser.

Kur të verdhat e vezëve të ndryshojnë ngjyrën, shtoni lëvozhgat e limonit, aromën e limonit, vanillë dhe përzieni.

Rrihni një pako me krem me qumësht.

Butësisht përzieni përzierjen e mbështjellur me vezë, përzierjen e bardhë me vezë, kremin, biskotat e imëta të grimcuara me një shpatull.

Derdhni përzierjen në një tepsi të rrumbullakosur me letër dylli.

Drejtoni pjesën e sipërme të ëmbëlsirës që keni hedhur në tepsi dhe spërkatni petullat e grimcuara. Lini në frigorifer për 1 natë. Shërbejeni duke e prerë në feta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me oreo
Artikulli tjetërPuding për 15 minuta

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu