Tortë e Lëngshme

spot_imgspot_img

Përbërësit:
6 vezë, 6 lugë sheqer, 6 lugë miell, 6 lugë vaj, 2 lugë kakao, Pak kripë, Pak pluhur për pjekje.

Kremi:
200gr margarinë, 200gr sheqer, 3 vezë, 3 lugë kakao.

Shurupi:
150ml ujë, 4 lugë sheqer, Pak rum per arome.

Glazura:
150gr çokollatë, 100ml ajkë.

Përgatitja:
Perziejme te bardhat e vezes me pak krip derisa te behet nje shkume e forte.

Shtojme sheqerin dhe perziejme derisa te shkrihet sheqeri.

Te verdhat i perziejme me vajin dhe pastaj i perziejme me shkumen ng ate bardhat e vezes.

Tanim shtojme miellin e perzier me kakaon dhe pluhurin per pjekje.

Pjekim ne kallep 20×30 te leyer dhe te mbuluar me leter per pjekje.

Pjekim ne 180 grade per 20 minuta ose derisa pjekja vertetohet me rremojce.

Pandipanjen e pjekur dhe te ftohur e ndajme ne dy shtresa horizontalisht.

Per kremin perziejme vezet me sheqerin dhe veme ne zjarre te ziejne derisa te filloj te trashet masa.

Ne kremine trashur me vezet dhe sheqerin shtojme kakaon dhe perziejme.

Largojme nga zjarri derisa te ftohet dhe pastaj shtojme margarine e rrahur derisa te shkumezoj. Perziejme bashke derisa te homogjenizohet kremi.

Pjeset e pandispanjes i njomim me shurupin e zier me sheqerin,te zier dhe te ftohur.

Shtrojme njeren pjese te pandipanjes,qesim shurupin,pastaj kremin ,pjesen e dyte te pandipanjes dhe pastaj glazuren.

Per glazuren e ngrohim ajken derisa te mos vloj,shtojme cokollaten e coptuuar dhe perziejme derisa te shkrihet cokollata. Me kete perzierje lyejme torten persiper dhe leme te ftohet ne ambient dhome.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakËmbëlsirë me Mjaltë
Artikulli tjetërRole të Vogla me Çokollatë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu