Torte e ngrirë

spot_imgspot_img

Për pandispanjë:

 • 9 të bardhë të vezëve
 • 300 g sheqer
 • 1 lugë uthull gjelle

Për fill:

 • 9 të kuqe të vezës
 • 6 lugë sheqer
 • 6 lugë miell
 • 600 ml qumësht
 • 250 g margarinë

Mushja tjetër:

 • 400 g salcë kosi të ëmbël
 • 1 deri në 2 banane
 • 2 kivi
 • 10 luleshtrydhe

Përgatitja:

Përizieni me mikser të bardhat e vezëve deri sa të bëhen bardhë si bora dhe shtoni sheqerin dhe përzieni për 15-20 minuta për të shpërndarë sheqerin dhe më pas shtoni një lugë gjelle uthull. Stufojeni tepsinë me letër për të derdhur përzierjen dhe për tu rrafshuar në mënyrë të barabartë. Vendosni pandispanjën në furrë, e cila nxehet në 150 ° C, posa të vendoset përzierja, uluni temperaturën në 120 ° C dhe pjekni pandispanjën për 80 minuta, fikni furrën dhe lëreni pandispanjen për 30 minuta të tjera në furrë të mbyllur. Hiqeni pandispanjën nga tepsia, ndani letrën e pjekjes dhe preni në tre shirita të barabartë.

Llokoçisini sheqerin, miellin dhe të verdhën e vezëve në 150 ml qumësht dhe gatuajeni fillin në pjesën e mbetur të qumështit 450 ml. Ftoheni fillin e përfunduar dhe shtoni margarinë në temperaturë dhome dhe përzieni mirë.

Ziejini salcën e kosi dhe frutat eprerë në feta të holla. Plotësoni tortën si më poshtë. Pandispanje – fill – banane – salcë kosi të ëmbël – pandispanje – fill – luleshtrydhe – salcë kosi të ëmbël – pandispanje – fill – kivi – salcë kosi të ëmbël. Dekorojeni tortën sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakCheesecake me coca colë
Artikulli tjetërCheesecake me plazma

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu