Tortë e shpejtë me kakao

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 2 copë vezë
  • 1 filxhan sheqer pluhur
  • 1/2 filxhan vaj luledielli
  • 1 filxhan qumësht
  • 2 lugë kakao
  • 1 filxhan miell
  • 1/2 pako pluhur pjekje
  • 1 pako vanilje

Përgatitja:

Thyejeni vezët në një enë dhe shtoni sheqer , me ndihmën e një mikser, rrihni masën për rreth 5 minuta.

Shtoni vajin, gjysmën e qumështit dhe kakaon dhe përzieni përsëri. Lini mënjanë gjysmën e mbetur të gotës qumësht. Ndani ½ e filxhanit të kësaj përzierje nga përzierja që keni përgatitur.

Shtoni miellin, pluhurin për pjekje dhe vaniljen në përzierjen e mbetur dhe rrihni me mikser për 2 minuta të tjera.

Derdhni brumin e tortës që keni përgatitur në një enë katrore për pjekje,të  lyer me yndyrë.

Piqeni në furrën e parangrohur 180 gradë për rreth 20 minuta.

Pasi ta keni marrë tortën nga furra,  kombinoni qumështin e mbetur me përzierjen e kakaos që keni lënë mënjanë, përzierjen hidheni mbi tortën e nxehtë. Sigurohuni që e gjithë torta të laget.

Ftoheni dhe dekorojeni sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMini torta
Artikulli tjetërTortë me tre përbërës

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu