Tortë e thjeshtë me banane

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për midis dhe lart:

 • 2 banane të mesme

Për të njomur:

 • 1 gotë çaji qumësht i ftohtë

Për tortën:

 • 1 gotë çaji vaj
 • 3 copë vezë
 • 1 filxhan qumësht
 • 1.5 gota kafeje  sheqer pluhur
 • 1 filxhan niseshte
 • 1.5 gota miell
 • 1 pako vanilje
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje

Për kremin:

 • 3 gota qumësht
 • 3/4 filxhan sheqer pluhur
 • 2 lugë niseshte
 • 2 lugë miell
 • 1 pako krem të bardhë

Përgatitja:

Për të përgaditur tortën:

Rrihni sheqerin dhe vezën në një enë derisa sheqeri të shkrihet.

Pastaj shtoni të gjithë përbërësit përveç miellit, niseshtës dhe pluhurit për pjekje dhe rrihni përsëri. Pastaj hedhni miell, niseshte dhe pluhur pjekje mbi të. Përzieni me një shpatull.

Hidhni në një tepsi të rrumbullakët me yndyrë lëreni të piqet në furrë 170 gradë për rreth 25-30 minuta.

Për kremin:

Hedhni të gjithë përbërësit, përveç kremës të bardhë në një enë. Përziejini dhe filloni gatimin.

Kur masa fillon të kondensohet pak, shtoni kremin e rrahur . Kur të marrë konsistencën e kremës, hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Mos harroni ta përzieni herë pas here.

Faza e bashkimit:

Sapo ta nxirrni tortën tuaj nga furra, bëjeni të lagur me qumësht të ftohtë. Më pas lëreni të ftohet për një kohë në temperaturën e dhomës dhe lëreni të thithë qumështin mirë.

Bëni tortën tuaj të ftohtë në mënyrë që të gjitha pjesët të jenë të barabarta.  Pritini atë në dy pjes. Përhapni pak nga kremi në mes të tij. Preni bananet në feta dhe vendoseni në mes.

Vendosni gjysmën tjetër të tortës në krye. Mbuloni tortën me të gjithë kremin e mbetur. Lëreni të pushojë në frigorifer për të paktën 2 orë dhe maksimumin për 1 ditë.

Ju mund të dekoroni pjesën e sipërme dhe skajet me banane, salcë çokollate, thërrime biskota dhe lajthi.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu