Tortë e thjeshtë me dredhëza

spot_imgspot_img

Perbersit:
300 gr biskota te bluara
200 ml lëng dredheze
100 gr margarin
3 puding vanilje
9 luge sheqer
1 l qumësht
250 gr margarin
3 luge ajkë e tharte (shmant, pavllake)
500 gr dredhëza te fresketa.

Pergatitja:
Per bazen pergadisim biskotat e bluara,margarinen e zbutur dhe lengun e dredhezes(mundet te perdorim nje shtrese te gatshme pandispanje,nje shtrese biskota etj)

Pastaj ndajm nje gote qumesht te ftohet,kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje me sheqerin

Ne qumeshtin qe vlon shtojme pudingat e tretura dhe perziejme derisa te trashet kremi

Largojme nga zjarri, leme te ftohet dhe shtojme ajken e tharte, perziejme

Pastaj shtojme edhe margarine e rrahur me pare ne mase kremoze dhe perzijme mire

Kremin e qesim mbi shtresen me biskotat,radhisim mbi te dredhezat e pastruara,dhe krejt ne fund kremin xhel te pergaditur me nje luge nisheste,3 luge sheqer dhe nje gote uje(keta perberes i ziejm se bashku dhe qesim mbi dredhezat).

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBajadera me vishnje
Artikulli tjetërTopëza të shëndetshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu