Torte Ekzotike me Banane dhe Luleshtrydhe

spot_imgspot_img

Përbërësit:
8 banane,
450gr biskota,
2 pako pluhur per krem pana,
100gr sheqer pluhur,
200ml qumesht,
50ml liker sheri,
500gr luleshtrydhe.

Përgatitja:
Bananet i qerojme, i coptojme dhe i hedhim ne enen per perzierje pastaj i shtypim bananet me mjetin per pure.Ne ene e shtojme sheqerin pluhur dhe pluhurin per krem pana , i rrahim me mikser. Pasi shkrihet sheqeri, e fikim mikserin.
Likerin e shtojme ne goten me qumesht dhe i perziejme me luge.
Ne pjaten per torta rendisim nje rend biskota ne forme drejtkendeshe.Me luge , hedhim siper biskotave nga qumeshti me liker. Siper veme krem me banana pastaj siper kremin i hedhin disa luleshtrydhe ne grira ne dy pjese.Pastaj hedhim edhe nje rend me biskota , siper i hedhim qumeshtin me liker.
Perseri veme nje shtrese kremi. Kremin e mbetur e mbushim ne shiringen e kuzhines pastaj me shiringe i zbukurojme pjeset ansore dhe mesin e tortes. Pastaj e presim nje cope te tortes dhe e vendosim ne pijaten per servirje dhe zbukurimin e perfundojme me nje luleshtrydhe posht tortes (ne pjate)./ Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte Piramide
Artikulli tjetërRole e Dehur

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu